четвер, 20 грудня 2012 р.

21.12.2012



21.12.2012

Щоразу коли чую про черговий “кінець світу” згадую слова мого викладача історії про те що кінець світу це обмежений в часі бізнес. Зрештою будь яке його оголошення має супроводжуватись конкретною датою або хоча б роком. Після дати Х вже більше не можна продавати амулети, заклинання, зілля, футболки з емблемами фатальної дня, знімати фільми і всі книги написані про його неминучість наступного дня будуть коштувати менше ніж папір на якому вони надруковані. Скільки ви б зараз заплатили за книгу про кінець світу у 2000 році?

Люди єдине створіння на землі яке з таким ентузіазмом сприймає новину про свою власну неминучу загибель. Пам’тається спочатку всі чекали чогось поганого у 1998 році. Ні, не через якесь прадавнє пророцтво, деколи достатньо простої математики 666+666+666=1998 ось так просто. Але нічого не трапилось отже здаволось би можна бути спокійними до 2664 року, але ж як тут заспокоїтись якщо на носі новий міленіум.

Ось тут в хід пішла ‘важка артилерія притягувалися за вуха різноманітні пророцтва Ностарадамуса, астрологи, шамани, екстрасенси та інші шарлатани всіх мастей навперебій доводили що кінець світу неминучий. І в той час коли християни готувались до святкування 2000 ліття народження Христа, всі ‘язичники’ свято вірили що Бог знищить світ саме у свій ювілей. На випадок якщо нічого не станеться розповсюдили нову страшилку, якщо Бог передумає то нас доб’є Microsoft, зміна дати в комп’ютерах з ’99 на ’00 спричинить світовий хаос. І знову нічого не сталось, кінець світу не настав і навіть зміна дати у Віндовс не мала жодної апокаліптичної цінності.

Про дату 21.12.2012 я вперше почув ще у 2002 р. у популярному тоді серіалі The X-Files, в останній серії агент Малдер таки розкрив таємну змову і в таємних документах ФБР знайшов інформацію про те що саме в цей день відбудеться захопоення планети земля інопланетянами. Агент Малдер і не підозрював що через 10 років замість інопланетян світ захопить параноя і якщо до того він був світовим рекордсменом по рівню параної то тепер на фоні тих хто вірить що в цей день буде кінець світу він виглядає цілком нормальним. І ось наближається день на якому закінчується календар Майя, дарма що Майя ніколи не вірили у кінець світу, календар закінчується значить щось станеться. Хтось каже що буде кінець світу, інші вірять у якесь духовне перевтілення, у те що починається “ера водоліяа дехто на всяк випадок вірить у все зразу. І ніхто не задумається про те що сам термін ‘кінець світу’ західна цивілізація отримала з християнської традиції і саме до неї треба звертатись за відповідями.

Напевно найяскравішим символом 2012 р. є однойменний фільм, про новий всесвітній потоп. Не знаю чи десь існує список найбільш антихристиянських чи антирелігійних фільмів але якщо такий списо є то фільм 2012 точно заслуговує на місце у першій десятці. Одним з головних акцентів фільму є те що всі хто надіється на Бога гинуть ще до того як починають молитись, рятуються ті хто надіється лише на себе, хто готовий заплатити за спасіння і ті хто готовий використати інших щоб врятуватись самому. Всі ці настрої спостерігаються у нашому суспільстві серед тих хто очікує кінця світу.

Не даремно папа Бенедикт XVI оголосив 2013 рік, роком віри. Невідомо скільки ще інших античних календариків та астрологічних пророцтв чекають свого дня, незабаром хтось оголосить наступну дату кінця світу. Можливо варто у наступному році глибше задуматись про те у що ми віримо та навчитись відрізняти віру від забобонів і лжепророцтв.





пʼятниця, 30 листопада 2012 р.

“Єретики” Г. К. Честертон



ЄретикиГ. К. Честертон

       Сьогодні завершив читати книгу Г. К. Честертона “Єретики” яку беззаперечно можу назвати однією з найцікавіших та захоплюючих книг які мені доводилось читати.
Ця книга є своєрідною відповіддю на соціальні, філософські, політичні та релігійні виклики початку 20 століття.

       Розпочавши з аналізу того як слова ‘єресь’ та ‘єретик’ втратили своє початкове значення, автор перелічує ряд ‘єретичних їдей’ свого часу. З притаманним йому почутям гумору (за яке його часто критикували) та гострим розумом Честертон спростовує, а деколи і просто розбиває вщент, філософські та богословські помилки своїх сучасників, називаючи пойменно їх авторів, чи радше тих хто успадкував ці вчення від філософів попередніх століть та продовжував їх поширувати в Англії початку 20 століття.

       Звичайно неможливо на 120 сторінках перелічити та спростувати всі єресі але також неможливо було б на цих сторінках зачепити та розвинути більше тем ніж це зробив Честертон. Книга охоплює такі різноманітні теми як: суб'єктивізм  свобода слова, національність та раса, поганство та християнство, людська природа, ритуалізм, патріотизм, розваги, преса, література, почуття гумору....

       ‘Єретики не є легкою книгою, деякі частини я перечитував декілька разів, але автор захоплює читача з першої сторінки. Почавши читати цю роботу я зауважив що мені не знайомі більшість імен які там згадуються. Як я пізніше дізнався, це є один з аспектів книги який критикують сучасні її читачі, ідеї описані там майже всім зрозумілі (хоч напевно не всі з ними погодяться) а ось про більшість сучасників Честертона, чиї єресі він критикує у своїй роботі, вже давно забули. Як на мене то це швидше перевага аніж недолік. Більшість цих ідей (якщо не всі) описаних понад століття тому ми все ще можемо почути в нашому суспільстві, і ті хто їх сповідують в наш час часто видають їх за власну думку не підозрюючи що все це вже було давно сказано і спростовано. Ця книга є інтелектуальною ареною між людиною яка любить і шукає правду та тими хто пробує підлаштувати розуміння правди під себе. Для читача 21 століття вона може також служити своєрідним попередженням про те що суспільство забуває імена єретиків і пам'ятає тих хто шукає правду. Правда завжди є одна та незмінна тому книга Честертона є настільки ж актуальною в наш час як вона була століття тому.

       Після написання цієї роботи автор отримав шквал критики, в першу чергу від тих кого він обізвав єретиками. Один з його опонентів кинув йому виклик, кажучи що якщо він такий розумний та всезнаючий нехай опише те в що він вірить а не просто критикує думки інших. Відповідаючи на цей закид, через декілька років, виходить одна з найвідоміших книг Честертона “ОртодоксіяЯкщо в Єретиках він описував проблему то в Ортодоксії пише про її вирішення.

       Мій Кіндл показує що читаючи цю книгу я виділив майже сотню цікавих думок та цитат, тому думаю що я ще не раз буду повертатись до цієї книги. Ортодоксія вже є у моєму спиcку must-read, але хочу зробити невелику перерву між цими роботами і зараз вибираю між книгами “Apologia pro Vita Sua” Джона Генрі Нюмана та “Секулярний вік” Чарльза Тейлора. Коли прочитаю поділюсь своїми думками.

вівторок, 6 листопада 2012 р.

Підбірка фото з Риму


Підбірка фото з Риму



Кажуть що Всі дороги ведуть до Риму побувавши у Вічному Місті я продовжую повертатись туди знову і знову. Ось декілька фото найгарніших місць Риму, в моїх подальших записах спробую розповісти про них детальніше.

Базиліка Св. Петра

 Базиліка Св. Павла

 Колізей

 Фортеця Св. Ангела


 Фонтан ді Треві

Площа Навона 

 Площа Венеція

 Вітторіано

 Арка Константина

Римський Форум 

 Вуста істини.

 Народна Площа

Народна Площа

Церкви близнюки 
Santa Maria dei Miracoli
  Santa Maria di Montesanto
Пантеон

Українська церква Св. Софії

Пам'ятник Т. Шевченку біля церкви Св. Софії

Вілла Памфілі

Вигляд на Рим з пагорбу Gianicolo






субота, 20 жовтня 2012 р.

Проба пера


Проба пера

       Думка розпочати свій блог зявилась давно, хоча б для того щоб якось організувати і записати деякі інші думки які деколи забуваються так само несподівано як і зявляються. Спочатку я хотів зробити цей блог тематичним, а саме блогом для тих хто як і я любить подорожувати, описуючи в ньому ті місця які я відвідую у своїх подорожах та поради для тих хто захоче їх відвідати чи то самостійно чи в одній з моїх поїздок. Але потім вирішив що розпочну з блогу ‘про все’ а з часом можливо паралельно розпочну і тематичний. Хоча напевно значна частина записів таки буде про подорожі оскільки зараз це одночасно і моя робота і хобі.
       Отже вітаю у своєму блозі всіх тих хто розпочав читати з першого запису (або дочитав до першого запису) буду радий почитати ваші відгуки та коментарі.